Karneval Sa Sartiglia

1.jpg

Na Sardinii se vlastně stále někde něco slaví. Podle “Guida alle feste tradizionali della Sardegna”, oficiálního kalendáře svátků je na Sardinii přes 1000 svátků. I ta nejmenší vesnice na Sardinii několikrát ročně slaví různé svátky od církevních ceremonií až po dosti světské radovánky.


Nejúchvatnější, nejbarvitější, nejkrásnější, nejpestřejší, bouřlivý, divoký …takto je často  pojmenováván karneval v Oristanu – Sa Sartiglia. Všechna tato označení mu právem náleží. Je největší akcí tohoto druhu na celém ostrově. A jedná se zároveň o nejvýznamnější událost roku. Je to skutečně pečlivě připravovaná velkolepá podívaná.

2.jpg
3.jpg

4.jpg

Poslední karnevalovou neděli a úterý se už 500let pořádá tato jezdecká slavnost zvaná Sa Sartiglia, která nejspíš pochází ze Španělska. Slovo Sartiglia pochází z latinského názvu Sorticola, který v překladu znamená kroužek. Vztahuje se k hvězdě s otvorem uprostřed, která visí nad závodní dráhou zavěšená ve tří metrové výšce.


Jezdecká klání a různé závody na koních, pozoruhodné rituály, tradiční masky a kroje – celá slavnost je daleko výstřednější a zajímavější než slavnosti na dalších částech ostrova. Vypadá trochu jako divadelní představení.

5.jpg

7.JPG
7.jpg

Nejdůležitější akce se konají během prvního a třetího dne oslav, a to v podání cechu San Giovanni ( zastupujícího farmáře) a San Giuseppe ( zastupujícího tesaře). Každé akci předsedá soudce v bílé masce, známý jako Su Componidori, jenž si tuto poctu zasloužil svým jezdecký uměním. Componidori zastupuje správu oblasti a je oděn do výstředního středověkého kostýmu s pentlemi a na obličeji má bílou masku a na hlavě cylindr.


Rituální oblékání  Componidori do kostýmu je součástí slavnosti a probíhá na veřejném místě. Jeho oděv má jak mužské tak ženské prvky a stává se z něho muž i žena zároveň a nebo také “ani žena ani muž”. Od této chvíle je z něj nejvyšší autorita města. Je to jakýsi polobůh, který podle tradice sestoupil na zem, aby přinesl lidem štěstí a odehnal zlé duchy.  

8.jpg

9.jpg
10.jpg

Jako první vyjíždí na závodní dráhu a žezlem s fialek žehná závodníkům, davu i městu. Pak Su Componidori zahájí závod, když se jako první pokusí nabodnout hvězdu na kord.


Klání může začít. Trubači a bubeníci jsou neodmyslitelnou součástí celého závodu a dávají znamení, že se další jezdec chystá vjet na dráhu a pokusí se o nabodnutí hvězdy.11.jpg

12.jpg

Klání může začít. Trubači a bubeníci jsou neodmyslitelnou součástí celého závodu a dávají znamení, že se další jezdec chystá vjet na dráhu a pokusí se o nabodnutí hvězdy.
V předvečer a na konci oslav zpívají krojovaní zpěváci tradiční písně na náměstí. 

13.jpg

14.jpg

V období karnevalu provoní ulice Oristana sladká vůně koblihy zvané zippole, namotané do spirály.

František Wognar