Sardinie - moře, hory, záhady

Sardinie – druhý největší ostrov v celém Středozemním moři, zaujímá plochu asi jako Morava. Na rozloze necelých 24000 km² se ovšem najde pozoruhodná různorodost krajiny i kultury. Pobřeží Sardinie je členité a omývané krásným tyrkysovým mořem, jako by představovalo úplně jiný svět, než odlehlá krajina vnitrozemí.

Nejluxusnějí turistická zóna u sardinského pobřeží je bezesporu Costa Smeralda, tedy Smaragdové pobřeží.

1new.jpg

2new.jpg
3new.jpg

Tato saverovýchodní část Sardinie, oblíbená mezi filmovými hvězdami, politiky a celebritami všeho druhu, má v evropském kontextu jedinečnou historii. Rozsáhlé pozemky severně od města Olbia začal počátkem 60.let 20.století skupovat muslimský imám Aga Chán Karim IV. a začal ivnestovat do hotelových a zábavních komplexů pro movité klienty.

Některá letoviska u Smaragdového pobřeží mají dnes podobu, která nemusí každému vyhovovat. Rychle se o tom přesvědčíte například ve vyhlášeném středisku Porto Cervo. To ale nemění nic na faktu, že zdejší pláže i pobřeží jsou opravdu krásné.


Další nádherný úsek sardinského pobřeží představuje otevřený záliv Golfo di Orosei. Najdete ho asi v polovině východního pobřeží ostrova. Zhruba v polovině zátoky je letovisko Cala Gonone. Pobřežní linii tu lemují vysoká vápencová skaliska a proto je už jen příjezd do střediska impozantní. Po odbočení z hlavní silnice totiž projedete asi půlkilometrovým tunelem, na jehož konci se vám otevře fantastický pohled na pobřeží.

4new_1.jpg

5new.jpg

V okolí Cala Gonone najdete více menších a vesměs oblázkových pláží. Některé z nich jsou přístupné jen delším pochodem, případně lodí – to je případ i jedné ze zdejších nejproslulejších zátok, Cala Luna. Specialitou zálivu Orosei je také několik pobřežních jeskyní, mezi nimiž vyniká Grotta del Bue Marino („Jeskyně mořských volů“), pojmenovaná podle jednoho z  druhů již vyhubených tuleňů.


Dramatickou krajinu vysokých pobřežních útesů najdete na severozápadě Sardinie u města Alghero. Město zaujme svým katalánským vzhledem a atmosférou, což je důsledek španělské kolonizace města ve čtrnáctém století. Alghero má velmi pěkně zachovalé historické jádro, tvořené sítí spletitých křivoklatých uliček. Překrásná architektura starého města pochází ze šestnáctého století a nese zjevné známky příjemného katalánsko – gotického stylu.

6new.jpg

7new.jpg

V blízkosti města se nachází řada lákavých pláží a zajímavých archeologických nalezišť, ale také slavná neptunova jeskyně- Grotta di Nettuno ležící na mysu Capo Caccia. K jeskyni se dá buď dojít pěšky po 650 schodech, nebo doplout lodí například z Alghera.


Vnitrozemí je často na Sardinie opomíjené, ale stojí za to se tam alespoň na nějaký ten den zastavit a objevit jeho rozmanitost. Doporučuji výpravu do liduprázdných hor v centrálním masivu Gennargentu (1 834 m). Nebo jen ledabylé sledování vesnického života v zapadlých údolích. Zajímavé je i hledání tajemných, často překvapivě zachovalých pozůstatků dávných civilizací, jako jsou Nuraghy, dolmeny, menhiry atd.

8new.jpg

9new.jpg

Tajemné věže, zvané Nuraghy, rozeseté po celé Sardinii, jsou skutečnou záhadou. Dodnes se archeologové jen dohadují k čemu věže sloužily, jak a kým byly postavené. Po celé Sardinii se v různém stadiu celistvosti dochovalo snad 7 000 nuraghů: prapodivných, dávno opuštěných staveb, stavěných z velkých kamenů nejčastěji ve formě komolých kuželů, vysokých až 20 metrů. S jistotou je vědecky určeno jen jejich stáří, tzv. nuraghská civilizace obývala Sardinii v období mezi 19. a 8. stoletím před Kristem. Nejznámější nuraghskou lokalitu představuje Su Nuraxi u obce Barumini na jihu střední části Sardinie. Ta je zapsaná na seznamu světových památek UNESCO.


Nejpůsobivější město na Sardinii je zřejmě Cagliari. Rozkládá se uprostřed širokého zálivu Golfo di Cagliari na jihu ostrova. Jelikož je hlavním městem už od dob starých Rímanů, nikoho nepřekvapí spousta pozůstatků z jeho 2 tisíce let staré historie. Dnešní Cagliari představuje hlavně nejrušnější přístav na ostrově.

10new.jpg

11new.jpg

Tato skutečnost může působit odstrašujícím dojmem, avšak město je víc než jen pouhým administrativním centrem či živelně zastavěnou metropolí. Spojuje v sobě, jak moderní eleganci, tak i středověký půvab ukrytý ve spleti starých uliček ve starém městě.


Jihozápadní část Sardinie je převážně hornatá a velmi úrodná oblast s pestrou přírodou. Najdete tu řadu skvělých pláží, husté lesy a dlouhé úseky klidného nezastavěného pobřeží, ale také malebné horské vesnice, moderní letoviska a rušná města.

12new.jpg

13new.jpg

Většina turistů navštíví Sardinii v létě, během prázdnin, kdy je ostrov doslova přecpaný milovníky nádherných pláží a průzračného mořem, jehož barvy přechází od smaragdově zelené až po všemožné odstíny modré. Na podzim a v zimě se však na Sardinii vydá málokdo. A to je škoda. Právě v tu dobu se můžete nadechnout poklidného sardinského způsobu života a budete mít pocit, že tento překrásný ostrov je tady jen pro vás.

František Wognar